Góra

Gondola

Wszystko zależy jak duże jest Wasze dziecko, ale przyjmuje się, że gondola ma służyć max. do 6 miesiąca życia. Po tym czasie  dzieci wolą oglądać świat z innej perspektywy. Opcją przejściową było dla mnie regulowane oparcie w gondoli. W związku z tym, że miałam dużą gondolę moje dziecko jeździło w niej troszkę dłużej.

Wielkość gondoli inaczej muszą rozpatrywać mamy, których dzieci mają rodzić się w zimie, a inaczej mamy, których pociechy przychodzą na świat w lecie. W zimie dzieci są ubierane w śpiworki, przykrywane kocykiem, tak opatulone w gondoli mają ciepło i przyjemnie, problem pojawia się, kiedy dziecko nie mieści się w gondoli, a jeszcze nie umie dobrze siedzieć. Rozwiązaniem może być przejście na wózek spacerowy, który rozkłada się na płasko, ale niezależnie jaką będziemy mieli spacerówkę, najlepiej przed zimnem i wiatrem chroni gondola.

Składana Gondola

Jeżeli posiadacie mały bagażnik w samochodzie, bardzo przydatną opcją jest składana gondola. Funkcja ta spotykana jest w wózkach np. Quinny Moodd lub Buzz, wózek Maxicosi, Bugaboo Cameleon 3.

Funkcja kołyski w gondoli

Opcja kołyski – nic innego jak wyprofilowany spód gondoli, którą marketingowo nazwano opcją kołyski. Opcja ta bardzo przydatna, ale można się bez niej obejść. Kiedy z maluszkiem chodziliśmy do znajomych, dziecko kładliśmy do gondoli, był duży komfort, że nie spadnie np. z łóżka (znajomi bezdzietni, nie posiadali łóżeczka dla dziecka) — bujanie w gondoli, odkładanie do innego pokoju, radość z miło spędzonego wieczoru. Nasze dzieci jakby wyczuwały, jak były bujane na rączkach to zasypiały, jak tylko poczuły, że są odkładane…grochy w oczkach i zabawa od początku. Trzeba pamiętać, że gondola posłuży nam ok. 6 miesięcy, więc długo opcją kołyski się nie pocieszymy.

Opcję kołyski ma wiele wózków, np.  Bebe Comfort gondola Windoo Plus, Peg perego Pliko 3

Wysokość gondoli

Zwracajcie uwagę, na jakiej wysokości znajduje się gondola. Nisko osadzona powoduje, iż osoba wysoka będzie musiała uginać kolana lub odchylać głowę, aby zobaczyć dziecko. Taka opcja przydatna jest, kiedy mama siedzi na ławce, a wózek ma przy sobie. W każdej chwili, bez wstawania będzie widziała dziecko. Wyciąganie dziecka z nisko osadzonej gondoli będzie z pewnością mniej wygodne, niż z gondoli, która jest wyżej. Na rynku istnieją wózki, które mają te dwie opcje (można regulować wysokość gondoli), jednak tutaj też się pojawia małe „ale”, w takiej konfiguracji, często pojawiają się adaptery, za którymi jak wiecie nie przepadam i uważam, że najlepiej ograniczyć się do jednych (przy montażu fotelika na stelaż), w innych przypadkach jest to niepraktyczne.