Góra

Jak wybrać wózek

Jak wybrać wózek odpowiedni dla dziecka jak i dla siebie? To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przyszłych rodziców. Poniżej przedstawiam najważniejsze, według mnie kryteria, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Waga

Niezależnie od funkcji jakie posiada wózek najważniejsza jest waga. Codzienne wkładanie i wykładanie ciężkiego wózka np. z samochodu jest bardzo męczące. Dlatego proponuję przed zakupem wózka go samodzielnie podnieść, oraz dodać ok 5 kg ( waga dziecka) jeżeli nie będzie to dla nas dużym wysiłkiem znaczy, że wózek będzie dobry.

Koła

Trzeba sobie zadać pytanie, w jakim terenie będziemy jeździć ? czy ma to być wózek typowo miejski (koła piankowe), czy wózek, który poradzi sobie w trudnym terenie (koła pompowane).

Jeżeli mieszkasz w mieście i bardzo często przemieszczasz się sama samochodem postaw na wózek lekki z piankowymi kołami, montażem na klik, szybkim składaniem, bez ściągania kół .

Jeżeli mieszkasz poza miastem, drogi którymi najczęściej będziesz spacerować są zniszczone, nierówne, polne, a nie musisz dźwigać wózka, mąż będzie pakować wózek do auta, wybierz wózek z kołami pompowanymi.

Cena

Niestety kupując wózek musimy się liczyć z dużymi wydatkami. W związku z tym, że dziecko w gondoli będzie jeździć max. 6 miesięcy warto jest rozważyć możliwość kupienia samej gondoli, lub tańszy wózek wielofunkcyjny, a później lekkiej spacerówki. Przy kupnie trzeba również zwrócić uwagę czy w cenie wózka jest moskitiera, folia przeciwdeszczowa, parasolka przeciwsłoneczna, torba, oraz śpiworek lub osłonka na nogi.

Funkcjonalność

Warto podpytać swoich znajomych jak sprawdza się ich wózek, jakie ma wady i zalety. Nie łudźcie się, że znajdziecie wózek idealny… takiego jeszcze nie stworzyli. W każdym wózku, który oglądałam było dużo fajnych funkcji, ale niestety nie ma wózka, który miałby je wszystkie. Więcej o funkcjonalności wózków można znaleźć w zakładce funkcje wózka

Wózek używany czy nowy

Istnieją wózki, które bardzo szybko się niszczą np. rączka od wózków może się wytrzeć, co bardzo szpeci wózek, ale są wózki, które nawet po drugim dziecku bardzo ładnie się prezentują. Wiadomo eksploatacja wózka jest dość duża, częste wkładanie do samochodu, jeżdżenie po naszych „pięknych” chodnikach powoduje, że w wózku mogą się pewne części zużywać. Trzeba wziąć to pod uwagę w przypadku używanego wózka i braku gwarancji. Mając różne wózki kilka razy je reklamowałam. Przy używanym nie macie już takiej opcji (chyba, że ktoś sprzedaje z gwarancją co jest bardzo podejrzane)

Kiedy rodzi się dziecko

Jeżeli nasze dziecko rodzi się w okresie jesienno-zimowym trzeba zwrócić uwagę na wielkość gondoli, która będzie musiała pomieścić śpiworek oraz kocyk. W ostateczności jeżeli macie spacerówkę rozkładaną na płasko można z niej szybciej skorzystać, jednak nie ukrywajmy gondola lepiej chroni maluszka przed zimnem.

Wymiary

Pamiętajcie też żeby przed zakupem wózka zmierzyć czy zmieści się do Waszego bagażnika (bardzo denerwujące jest kiedy trzeba ściągać koła ze stelaża, żeby wcisnąć wózek. Najgorzej jest w zimie, kiedy są brudne). Polecam również sprawdzić czy zmieści się Wam wózek do windy, jeszcze jak mieszkałam w bloku tego nie sprawdziłam i skończyło się tym, że wózek wchodził do windy na milimetry a mieszkałam na 3 piętrze i nie uśmiechało mi się wnoszenie go po schodach.

Pamiętaj, że w bagażniku po włożeniu wózka powinno być troszkę luzu, jeżeli będziecie chcieli gdzieś wyjechać nie spakujecie walizek.

Łatwość czyszczenia tapicerki

Bardzo ważna funkcja, dziecko większość czynności robi w wózku: je, pije, zjada czekoladowe ciasteczko, które pod wpływem ciepła się roztapia i oczywiście nie ma gdzie wytrzeć to ciach w wózek, a tak mama jest spokojniejsza, ponieważ wózek łatwo wyczyści.