Góra

Jak ustawić bezpiecznie wózek w komunikacji miejskiej?

Od kilku lat, a w zasadzie od momentu kiedy na świat przyszło moje pierwsze dziecko poruszam się po mieście wyłącznie samochodem. Nie mam pojęcia jak mamy dają sobie radę z wyszykowaniem dwójki dzieci, zawiezienie ich w dwa różne miejsca korzystając wyłącznie z komunikacji miejskiej. Dotarcie do pracy zajmuje mi około godziny… samochodem, wracanie półtorej, nawet nie chce myśleć ile czasu musiałabym poświęcić na dojechanie komunikacją miejską.
Ostatnio miałam przyjemność porzucenia na chwilę mojego auta i wrócenia do korzeni. Wsiadłam do tramwaju nr 31, ładny, nowoczesny, z klimatyzacją! Pamiętam kiedy miałam wieczny problem z kupowaniem biletów, u motorniczego trzeba było mieć wyliczoną gotówkę, automaty na przystankach zabierały mi ostatnie drobne. Teraz wsiadam, kupuję i jadę. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to nie tak różowo wszystko wygląda i dalej są problemy, ale i tak zaskoczyło mnie, jak wszystko poszło do przodu.
Dlaczego napisałam ten artykuł? Wszędzie można znaleźć inspirację, i tak był w tym przypadku. Kiedy jechałam tramwajem zaczęłam czytać informacje wyświetlane podczas jazdy. Jeden temat wyjątkowo mnie zaciekawił…Jak bezpiecznie ustawić wózek dziecięcy w tramwaju lub autobusie. Zebrałam kilka informacji, które z pewnością przydadzą się podczas podróży z dzieckiem komunikacją miejską.

Jak wejść do autobusu z wózkiem dziecięcym?

Oczekując na pojazd należy się ustawić w bezpiecznej odległości od linii krawężnika, tak aby nadjeżdżający pojazd nie zahaczył o nasz wózek. Przy niektórych przystankach, innym kolorem kostki jest wyznaczona tzn. „linia bezpieczeństwa”, która wskazuje nam miejsce gdzie jest najbezpieczniej stanąć. Wózek należy zatrzymać przed linią.

Przez które drzwi wejść do autobusu z wózkiem dziecięcym?

Chcąc podróżować z wózkiem dziecięcym komunikacją miejską należy wsiadać przez środkowe drzwi autobusu. Najczęściej są one najszersze z naklejonym piktogramem symbolizującym wózek dziecięcy/ osobę niepełnosprawną.
Przy drzwiach znajduje się niebieski przycisk, dzięki któremu kierowca pojazdu wyjdzie i pomoże nam wejść do pojazdu z wózkiem – teoretycznie, wiadomo jak jest w praktyce. Dodatkowo kierowca powinien otworzyć nam platformę, która umożliwi swobodne wejście z wózkiem. Z tej opcji bardzo często korzystają osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Będąc wewnątrz pojazdu również mamy dostęp do niebieskiego przycisku, który sygnalizuje kierowcy zamiar opuszczenia autobusu.

Gdzie postawić wózek dziecięcy w autobusie lub tramwaju?

W większości autobusów czy tramwajów są wydzielone miejsca, w których można ustawić wózek.

Opłaty za przewożenie wózka dziecięcego

Pasażerowie nie ponoszą dodatkowych opłat za przewóz bagażu, wózka dziecięcego lub roweru.

Jak ustawić wózek głęboki w komunikacji miejskiej?

Wózek głęboki należy ustawić przodem do kierunku jazdy z jednoczesnym zablokowaniem kół tylnych oraz trzymaniem za rączkę do prowadzenia.

Jak nie ustawiać gondoli w komunikacji miejskiej?

Unikamy ustawiania głębokiego wózka bokiem do kierunku jazdy, ponieważ ustawienie takie sprawia, że wózek jest mniej stabilny – za co odpowiedzialny jest rozstaw kół. Dodatkowo podczas hamowania i ruszania na dziecko działają siły poprzeczne, które są bardziej odczuwalne niż wzdłużne.

Ustawienie gondoli tyłem do kierunku jazdy nie jest bezpieczne, jeżeli jednak zmusi nas do tego sytuacja, to należy trzymać wózek za rączkę i nie blokować kół tylnych hamulcem.
Jak ustawić spacerówkę w komunikacji miejskiej?
Spacerówka. należy ustawić tyłem do kierunku jazdy z jednoczesnym zablokowaniem kół tylnych oraz trzymaniem za rączkę do prowadzenia.

Jak nie ustawiać wózka spacerowego w komunikacji miejskiej?

Unikamy ustawienia wózka spacerowego twarzą dziecka do kierunku jazdy, podczas hamowania główka dziecka mocno przechyla się do przodu, co może doprowadzić do urazów w obrębie szyi i karku.
Przy ustawieniu przodem do kierunku jazdy i jednocześnie nie zablokowaniu kół tylnych wózek potoczy się do przodu z dużą prędkością, a następnie gwałtownie uderzy w najbliższą przeszkodę.

Ustawienie wózka spacerowego bokiem do kierunku jazdy również nie chroni naszego dziecka, nawet kiedy bardzo mocno będziemy trzymać za rączkę do prowadzenia. Podczas nagłego hamowania istnieje duże prawdopodobieństwo przewrócenia się wózka na bok i wypadnięcia dziecka. Dodatkowo podczas hamowania i ruszania na dziecko działają siły poprzeczne, które są bardziej odczuwalne niż wzdłużne.

Warto pamiętać, że zarówno przy przewożeniu dziecka w wózku głębokim jak i w spacerówce należy zapinać 5 punktowe pasy bezpieczeństwa.

Najciekawsze opracowania jakie znalazłam w Internecie:

Instrukcja dla osób z wózkiem (pdf)
Jak prawidłowo ustawić wózek w tramwaju i autobusie (pdf)