Góra

Wózek dla bliźniaków

Wiadomość o zostaniu rodzicem zawsze wywraca życie do góry nogami, a co jeśli dowiadujemy się o podwójnym szczęściu? Za każdym razem, kiedy widzę rodziców z rozbieganymi bliźniakami jestem pełna podziwu i ciągle zadaję sobie pytanie jak oni to robią, owszem ja też mam dwoje dzieci ale są w rożnym wieku – teoretycznie powinno być łatwiej….ale i tak po całym dniu jestem wypompowana. Bliźnięta to przecież podwójne szczęście ale też podwójna praca. Po oswojeniu się z myślą bycia podwójnym rodzicem, zaczynamy działać i analizować co należy kupić. Jeżeli znalazłeś się na tej stronie znaczy, że doszedłeś do momentu wyboru wózka. Mam nadzieję, że poniższe informacje choć troszkę pomogą Ci w wyborze najważniejszej „bryki” dla Waszych dzieci.

Wybór wózka jest bardzo istotny, ponieważ to on będzie głównym środkiem komunikacji. Dzięki niemu bez problemu dojedziemy do przychodni, sklepu czy wyjedziemy na spacer. Napiszę to na początku….uwaga będzie bolało, nie łudźcie się, że znajdziecie wózek idealny, takiego jeszcze nie wymyślili. Dlatego zastanówcie się co jest dla Was priorytetem, jakie funkcje są dla Was najważniejsze, a z których możecie zrezygnować. Rzeczy, na które nigdy nie zwracaliście uwagi tj. chodniki, krawężniki, a nawet wymiary windy, bagażnika samochodowego czy drzwi wejściowych pomogą Wam wybrać odpowiedni wózek. Może się okazać, że ulubiony sklep osiedlowy nie będzie już przez Was odwiedzany, ponieważ możecie do niego się po prostu nie zmieścić. Po analizie otoczenia, wyznacz sobie kwotę, którą chcesz przeznaczyć na zakup wózka, a następnie dodaj 500 zł, teraz już jesteś gotowy na zakupy.

Wózki dziecięce, jest ich pełno, różnią się funkcjami, kolorami. Producenci prześcigają się w funkcjonalności wózków. Zwrócicie jednak uwagę, że większość producentów w swojej ofercie posiada pojedyncze wózki. W niedługim czasie zorientujecie się, że wybór wózków bliźniaczych wcale nie jest taki prosty, jest ich po prostu mało. Wiele sklepów, które odwiedziłam, nie miało wystawionych wózków bliźniaczych pamiętajcie, że warto zobaczyć wózek przed kupnem, ponieważ nie zawsze zdjęcie oddaje jak wózek wygląda w rzeczywistości.

Wizyta w sklepie

1. Wózek dobrze jest podnieść, aby sprawdzić czy bezproblemowo uda Ci się go włożyć do bagażnika samochodu bez pomocy innej osoby. W związku z tym, że kobieta w ciąży nie powinna dźwigać takich ciężarów, warto do sklepu wybrać się z inną osobą.
2. Sprawdź czy wózek dobrze się podbija, pamiętaj o naszych krawężnikach, które często są wysokie i nie są przyjazne wózkom. W przypadku wózków trzy kołowych sprawdź, czy nie będzie wywrotny podczas wjeżdżania pod krawężnik – podnieś tylne koła tak, aby wózek stanął na przednim kole.
3. Porównaj jaka jest różnica w podbijaniu wózka typu”jeden za drugim” i „jeden obok drugiego”
żeby przekonać się jaka diametralna jest różnica pomiędzy nimi.
4. Ważną kwestią jest składanie wózka pamiętaj, że w samochodzie będą siedzieć Twoje dzieci, które już po minucie zaczną się nudzić, zatem składanie wózka powinno być szybkie i wygodne.
5. Dobrze jest sprawdzić jak się wózkiem zawraca/manewruje. Okazuje się, że wbrew powszechnym opiniom lepiej manewruje się wózkiem szerokim niż długim, ponieważ jest po prostu krótszy. Nie na każdym podjeździe dla wózków da się skręcić wózkiem „jeden za drugim”.
6. Sprawdź, czy komfort siedzisk i gondol dla obydwu dzieci jest jednakowy, a jeżeli nie, to czy Ci to nie będzie przeszkadzać, gdy np. żeby dostać się do jednego dziecka musisz zdjąć jedną gondolę (wózek Mima Kobi), albo czy dzieci nie będą się kopać siedząc jeden za drugim.

Rodzaje wózków bliźniaczych

„jeden nad drugim” w tej kategorii zostały ujęte wózki, które różnią się między sobą wysokością

Plusy
-lepsze prowadzenie, niż w opcji jeden za drugim, ze względu na krótszą konstrukcję
– możliwość przekształcenia wózka dla jednego dziecka
– bardzo małe gabaryty po złożeniu
– z reguły bardzo niewielka waga

Minusy
-dziecko, które siedzi niżej ma na ogół ograniczoną widoczność (nie w każdym wózku, Baby Jogger City Select ma tak ustawione siedziska, że dziecko, które siedzi z tyłu, siedzi wyżej i dzięki temu przednie siedzisko mu nie zasłania)
– mniejsze gondole i siedziska spacerowe niż w wózkach „jeden za drugim” (na ogół)
– na ogół gorszy dostęp do dzieci (choć też Baby Jogger City Select jest tu wyjątkiem)

Przykładowe wózki wraz z cenami http://blizniaki.waw.pl/18-jeden-nad-drugim

„jeden za drugim”/”jedno naprzeciwko drugiego”

Plusy
– Łatwiejszy dostęp do dzieci w gondolach i lepsza ich widoczność (na ogół)
– Dłuższe gondole i siedziska spacerowe
– standardowa szerokość wózka umożliwia przejście przez każde drzwi bez problemu

Minusy
-ciężko się manewruje i podbija spowodowane jest to długością wózka
– gorszy dostęp do kosza na zakupy.
– „obsługa” dziecka, które jest w przedniej gondoli/spacerówce wymaga każdorazowo zatrzymania się i podejścia
– w niektórych ustawieniach siedzisk nie można niezależnie rozłożyć siedzisk do spania, bo jedno blokuje drugie

Przykładowe wózki wraz z cenami http://blizniaki.waw.pl/19-jeden-za-drugim

„jeden obok drugiego”

Plusy
– zarówno gondole jak i siedziska są równorzędne, czyli identyczne i z identycznymi funkcjami, w przypadku wózków „jeden nad drugim” tak nie jest. Dodatkowo zupełnie niezależnie można pochylać dzieci bez względu na to, które w którym momencie uśnie.
– każde dziecko widzi tak samo
-jednoczesny dostęp do dzieci, można je np. jednocześnie karmić butelką na spacerze
– zdecydowanie lepiej się podbija i manewruje niż wózkiem „jeden za drugim”

Minusy
-problemy z przejechaniem przez niektóre drzwi, wjazd do windy
-siedziska są wąskie (na ogół, wyjątkiem jest np. Tako Jumper Duo ma bardzo duże siedziska i to większe niż np. City Celect)
– gorzej wkłada się do bagażnika niż pozostałe typy, ponieważ żeby to zrobić, trzeba uchwycić wózek w szerokość i jest to bardzo niewygodne

Przykładowe wózki wraz z cenami http://blizniaki.waw.pl/20-jeden-obok-drugiego

gondole

Do dyspozycji mamy gondole miękkie, twarda i gondolo foteliki np. Matrix Light w wózku Jane Twin Two, czy w wózku Casualplay S Twinner, czyli foteliki, które rozkładają się zupełnie na płasko i są wielkości gondoli.

Funkcje wózka bliźniaczego

Koła

W wózkach pojedynczych nie wchodzę w dyskusję co do kół, jedni wolą wózki z kołami skrętnymi inni wersje klasyczne, rozumiem zarówno potrzeby jednych jak i drugich. Wybierając wózek dla bliźniaków musimy pamiętać, że takie wózki są cięższe, gorzej się nimi manewruje, dlatego polecam wybrać koła duże oraz skrętne, tym bardziej, że każde koła skrętne możemy zablokować, gdy jest taka potrzeba.

Do wyboru mamy wózki z kołami pompowanymi, piankowymi oraz kołami pompowanymi na stałe czyli bezdętkowe. Piankowe są zdecydowanie lżejsze, ale pompowane pomagają „dźwigać” ciężar wózka.

Amortyzacja

Podbijanie takiego wózka jest bardzo trudne, dlatego aby nie męczyć się przy podjeżdżaniu pod krawężniki warto zwrócić uwagę, czy nasz model sobie z tym poradzi.

Waga

Średnio wózki bliźniacze ważą od 12 do 25 kg, gdy dodamy podwójną wagę dzieci mamy nawet 50 kg do pchania. Zatem waga samego wózka, jest bardzo istotna, ponieważ bardzo szybko waga dzieci przewyższy wagę wózka. Mając do wyboru podobne wozki wybierz ten, który mniej waży, lepiej jest wsadzić do bagażnika wózek o wadze 12 kg niż 25 kg. W żadnym przypadku i tak nie podniesiecie go razem z dziećmi w środku.

Wymiary

Przed zakupem wózka należy spróbować zapakować go do samochodu, czasami kilka centymetrów sprawi, że nie będzie można domknąć klapy samochodu. Jeżeli mieszkacie w wieżowcu, sprawdźcie wymiary drzwi, windy (szerokość, długość), aby nie okazało się, że nie możecie wyjechać z mieszkania. Przede wszystkim, jeżeli decydujemy się na wózek „jeden obok drugiego” i wybierzemy model, który ma w najszerszym miejscu ponad 80 cm, to nie wjedziemy nim w żadne standardowe drzwi (80 cm).

Długość gondol w wózkach typu „jeden za drugim”

Przed kupieniem wózka warto sprawdzić wymiary gondol, ponieważ może się okazać, że dwa wózki mające taką samą długość całkowitą (np. Zoom i Twinni), mają znaczące różnice w długości gondol i tak o ile w pierwszym gondola ma 80 cm, o tyle w drugim już tylko 68 cm.

Szerokość siedzisk w wózkach typu „jeden obok drugiego”

Podobnie trzeba sprawdzać szerokość siedzisk dla porównania np. w Dorjanie, który ma 78 cm całkowitej szerokości, siedzisko ma 27 cm, a w TFK, który ma 74 cm szerokości, siedzisko jest szersze i ma od 30 do 33 cm.
W siedzisku Dorjana nie zmieści się nawet 2 latek, więc wózek trzeba będzie zmienić, po pewnym czasie.

Komfort dziecka

W wózkach „jeden za drugim” najczęściej występuje problem kopania, jeżeli siedziska są za blisko siebie. Dodatkowo zdarza się, że nie można jednocześnie rozłożyć dwóch siedzisk zupełnie do pozycji leżącej, ponieważ jedno będzie blokowało drugie. W wózkach jeden obok drugiego, co prawda dzieci się nie kopią, ale jeżeli nie ma przegródki pomiędzy siedziskami (Teutonia, Hartan), to dzieci się np. nawzajem budzą, ponieważ mają do siebie swobodny dostęp. Mogą się najzwyczajniej kłócić o zabawkę czy smoczek.

Serdeczne podziękowania dla sklepu Bliźniacze szczęście, za pomoc przy realizacji artykułu, oraz za cenne uwagi od mam, które zmagają się z takimi wózkami codziennie.