Góra

Coletto Marco Polo 2013

Coletto Marco Polo 2013

Gondola

Gondola wózka Coletto Marko Polo posiada opcję montowania zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy, jednak zamiana ta, nie wymaga od nas ściągania gondoli ani użycia siły. Wynika to, z bardzo nietypowego układu stelaża, który obraca całą gondolę o 360 stopni. Podczas tego „manewru” trzeba jednak pamiętać, aby rączka do prowadzenia wózka była na odpowiedniej wysokości lub budka od gondoli była złożona. Przy najniższym ustawieniu rączki, nie można jej przełożyć przez budkę gondoli, a jest to wymagane, aby wykonać obrót. Gondola posiada dwie opcje usztywniania. Od spodu zamontowany jest haczyk, który można zaczepić o metalowy pręt (umiejscowiony na stelażu)-  w tej konfiguracji gondola jest bardzo stabilna. Po zwolnieniu haczyka, gondola jest ruchoma, można ją używać jako kołyski. Spód gondoli wykonany jest z drewnianej płyty, na której umieszcza się białą, pikowaną osłonkę. Materiał naciąga się na krawędź gondoli, aby się nie zsuwała, zarówno od strony rodziców jak i z tyłu budki wszyta jest gumka, po bokach dodatkowo zaczepia się o rzepy. W środku gondoli znajduje się materacyk, biały, również pikowany, który wykonany jest z gąbki obszytej materiałem. Od spodu materacyk posiada dodatkowe usztywnienia – dwa paski o szerokości 6 cm, które mają za zadanie niwelować wystające elementy, odpowiedzialne za system zmniejszania gondoli – mechanizm składający jest bardzo prosty, polega na pociągnięciu dwóch prętów do środka, wówczas gondola zmniejsza się o połowę. Brak możliwości regulowania oparcia, powoduje, że dziecko będzie mogło jedynie leżeć w czasie spacerów. Budka składa się cicho, poprzez naciśnięcie dwóch przycisków znajdujących się od wewnętrznej strony, można ją ustawić w dwóch pozycjach – w pionie lub w poziomie. Podnoszenie budki nie wymaga użycia dwóch rąk, na końcu słychać kliknięcie, które wskazuje, iż przyjęła odpowiednią pozycję. Materiał od budki ze spodem gondoli łączy się za pomocą zamka błyskawicznego. Okienko wentylacyjne wykonane jest z siatki, odpinane również przy pomocy zamka. Materiału nie można odpiąć całkowicie, można go jedynie wywinąć. W gondoli Coletto Marco Polo wbudowany jest pałąk, który ułatwia przenoszenie, wykonany jest z pianki. W zestawie otrzymuje się dwie budki, osobna do gondoli i spacerówki. Gondola nie posiada schowków. Osłonkę na nóżki nakłada się na krawędź, którą przy budce zapina się na magnesy. Wszystkie elementy gondoli, nawet budkę można zdjąć do prania. Gondola na stelażu montowana jest za pomocą systemu „klik”, aby zdjąć gondolę wystarczy podciągnąć do góry dwa, małe mechanizmy, które znajdują się po obu stronach gondoli. Gondola posiada dodatkowy materiał, który ma chronić przed słońcem, jest on elastyczny, można go schować lub zostawić na stałe. Od spodu gondola posiada nóżki (cztery), dzięki którym gondolę można położyć wszędzie, nie obawiając się, że czymś ja pobrudzimy.

Spacerówka

Spacerówka Coletto Marco Polo wyposażona jest w 5 punktowe pasy bezpieczeństwa, które można regulować na dwa sposoby (dwa przecięcia w tapicerce – wysokość pasów, oraz regulacja tradycyjna za pomocą klipsów – długość pasów). Pasy w bardzo łatwy sposób można odpiąć – po wciśnięciu czarnego przycisku, znajdującego się na środku, pasy samoistnie (jednocześnie) odskakują. Oparcie posiada trzy-stopniową regulację, rozkłada się do pozycji leżącej. Mechanizm do regulacji przypomina metalowy pręt, który trzeba ścisnąć, aby zmienić pozycję. Zarówno podnoszenie, jak i obniżenie oparcia można wykonać jedną ręką. Przy podnoszeniu oparcia nie trzeba ściskać metalowego pręta, wystarczy je popchać całą ręką. Przy opcji tyłem do kierunku jazdy, również można skorzystać z trzy-stopniowej regulacji oparcia. Podnóżek obniża się przy pomocy przycisków, znajdujących się po zewnętrznej stronie. Podnoszenie podnóżka jest możliwe jedną ręką (nie trzeba używać przycisków), dostępne są cztery pozycje, przy każdej zmianie wydaje charakterystyczne kliknięcie. Podnóżek wykonany jest z materiału, część gdzie dziecko trzyma buty wykonana jest z gumy, na której widnieją tłoczenia antypoślizgowe. Spacerówka, wyposażona jest w ten sam system obracania co gondola, jednak w tej konfiguracji nie ma znaczenia na jakiej wysokości jest rączka, w każdej pozycji można obrócić siedzisko, aby dziecko jechało np. tyłem do kierunku jazdy. Siedzisko trzeba zamontować przodem do kierunku jazdy –tylko w takim ustawieniu działa opcja obracania o 360 stopni. Przy próbie ustawienia tyłem do kierunku jazdy, nie będziemy mogli założyć siedziska. W celu schowania wózka do samochodu, trzeba wypiąć spacerówkę i dwa elementy – stelaż + siedzisko włożyć osobno (stelaż można złożyć z siedziskiem, jednak w takiej kombinacji zajmuje dużo miejsca). Budkę można regulować jedną ręką, wiele pozycji, wydaje kliknięcia przy każdej zmianie. Dodatkowy daszek wykonany z materiału, jest elastyczny, można go schować lub zostawić na stałe. Spacerówka nie posiada schowków. Budka posiada okienka wentylacyjne – od strony rodziców wykonane jest z siatki, klapka zamyka się na rzep. Dwa okienka po bokach wykonane są z siatki i folii, których nie można zasłonić. Pałąk bezpieczeństwa wykonany z materiału, można go odpiąć z obu stron lub wyciągnąć całkowicie. W zestawie do spacerówki dołączona jest osłonka na nóżki, która montowana jest o pałąk bezpieczeństwa, przy pomocy zatrzasków.

Podstawa wózka

Wózek posiada cztery koła, pompowane, przednie obrotowe z możliwością zablokowania. Ważną rzeczą na, którą trzeba zwrócić uwagę, to kwestia podbijania wózka, przy zmianie kierunku jazdy. W tym przypadku nie ma problemu z zaburzonym środkiem ciężkości, wózek dobrze się podbija (więcej o tym w poradniku funkcja „przekładana rączka”). Mechanizm składania bardzo prosty i lekki w obsłudze, jednak jest dość nietypowy i rzadko spotykany na naszym rynku. Rozłożenia stelaża: 1. zwolnienie zabezpieczenia przed samoistnym rozłożeniem się wózka, 2. pociągnięcie rączki do góry. Złożenie stelaża: 1. przekręcenie do przodu mechanizmu, który znajduje się na rączce (czerwone prążki), 2. rączkę pociągnąć w dół, tak aby znajdowała się przy tylnych kołach, 3. przesunięcie kciukiem do siebie czerwonego guziczka, który znajduje się na środku stelaża z jednoczesnym pociągnięciem do góry za czerwony uchwyt. Obracanie spacerówki lub gondoli: 1. przekręcenie do przodu mechanizmu, który znajduje się na rączce (czerwone prążki), 2. podniesienie rączki do góry tak, aby było kliknięcie, 3. wykonanie obrotu, 4. przekręcenie mechanizmu (czerwone prążki) i pociągnięcie rączki do siebie, aż usłyszymy kliknięcie. Film z instrukcją obracania spacerówki ze strony producenta http://www.coletto.pl/pl/produkty/wozki-wielofunkcyjne/60/film. Kosz materiałowy, na dole usztywniany. Do kosza można się dostać z każdej strony, nawet przy rozłożonym oparciu do pozycji leżącej. Rączka pełna, wykonana z eko-skóry, posiada regulację wysokości teleskopową (dwa, czerwone przyciski znajdujące się od wewnętrznej strony) – cztery pozycje wysokości. Hamulec bardzo wygodny, nie niszczy butów – znajduje się przy prawym kole. Hamulec dodatkowo posiada oznaczenia kolorystyczne (zielony,czerwony), które wskazują czy uruchomiona jest blokada czy nie. Amortyzacja jest odczuwalna w czasie podbijania.
Instrukcja obsługi http://www.coletto.pl/media/upload/marco-polo-1362659755.pdf

Wygląd

Do testowania otrzymałam wózek firmy Coletto, model Marco Polo, kolor pistachio – połączenie jasno zielonego z szarym. Rama aluminiowa w kolorze szary/mat. Wózek Marco Polo można kupić w sześciu wersjach kolorystycznych, dostępne są na stronie producenta http://www.coletto.pl/pl/produkty/wozki-wielofunkcyjne/60

Dane techniczne

pomiar własny:
gondola : długość środka 76 cm, szerokość środka 32 cm, wysokość środka 19 cm (od materaca do krawędzi gondoli),

spacerówka: szerokość oparcia 31 cm, wysokość oparcia 43 cm, wysokość od siedziska do budki 55 cm (przy ustawieniu oparcia w pozycji pionowej), głębokość siedziska 23 cm + podnóżek 23 cm, szerokość siedziska 31cm (od strony pleców), 32 cm (przy kolanach)

wymiary wózka złożonego: szerokość z kołami 59 cm, długość z kołami 69 cm, wysokość 36 cm (w najwyższym punkcie).
wymiary wózka rozłożonego: wysokość 109 cm (od rączki całkowicie wyciągniętej do ziemi), długość 120 cm (pomiar od całkowicie rozłożonej rączki do koła).

Średnica kół przednich 17 cm
średnica kół tylnych 27 cm

wysokość rączki 100 cm (min), 109 cm (max)

waga gondoli + stelaż 12,4 kg,
waga wersji spacerowej: 11,5 kg

Podsumowanie

Wózek o nowoczesnym wyglądzie, zestaw składa się z gondoli, spacerówki oraz fotelika, wszystkie elementy mocowane są na stelażu za pomocą systemu klik (brak adapterów). W zestawie: pojemna torba zamykana na zamek błyskawiczny – w środku nie ma przegródek ale jest usztywniona . Posiada pasek, dzięki któremu można ją zawiesić na ramieniu, dodatkowo posiada zatrzaski do montowania na ramie wózka. W zestawie otrzymuje się folię przeciwdeszczową. Wózek bardzo dobrze się składa, posiada system obracania siedziska spacerówki i gondoli o 360 stopni. Gondolę można złożyć do mniejszych rozmiarów.

Karolina
14 komentarzy
  • Marta

    Witam, bardzo fajna strona, nie znałam tego wózka ale to obracanie super pomysł, ile kosztuje taki wózek ?

    3 stycznia 2014 at 11:38 Odpowiedz
    • Karolina

      Witam, mechanizm do obracania jest bardzo przydatny, nie trzeba dźwigać siedziska z dzieckiem, w szybki sposób zmieniamy kierunek jazdy. Myślę, że częściej podczas spacerów z dzieckiem zmieniałabym kierunek jazdy niż jak to było w moim wózku, który tradycyjnie trzeba było zdjąć i obrócić siedzisko. Pozwoliłam sobie wsadzić moje dziecko do spacerówki i dla mojej córki była fajna zabawa w kuku 🙂 takie urozmaicenie spaceru dla dziecka i mamy 🙂 Wózek można kupić w przedziale 1400-1500 zł (internet).Pozdrawiam

      3 stycznia 2014 at 11:48 Odpowiedz
  • Asik

    fajny opis, Podobnie obraca się wózek Orbit g2

    3 stycznia 2014 at 13:49 Odpowiedz
    • Karolina

      Witam, może troszkę podobne, system w Orbit Baby G2 daje możliwość prowadzić wózek kiedy siedzisko jest bokiem, jednak trzeba do siedziska podejść aby je obrócić, przy Marco Polo obsługuje się stojąc cały czas w tym samym miejscu, wystarczy tylko przekręcić rączkę. Oczywiście wózki są z innego przedziału cenowego 🙂 pozdrawiam

      3 stycznia 2014 at 13:54 Odpowiedz
  • Anna

    Posiadam te „cudeńko”. Nie polecam! Fotelik samochodowy wyprofilowany tak, że dziecko zamiast leżeć, prawie w nim siedzi. Poziom „zgięcia” malucha jest potworny. Materiał z jakiego wykonano wózek można porównać do wózków Hauck (chociażby Apollo 4), słabo przepuszczają powietrze, w upalne dni dziecko jest wręcz zlane potem i lepi się do wózka. Prowadzi się znośnie, jednak bez żadnych rewelacji. 22 miesięczne dziecko (12 kg, 90cm) ledwie mieści się w spacerówce, skarży się, że mu niewygodnie.
    Jednym słowem – żałuję, że kupiłam. Niestety zachęcona „bajerami” kupiłam wózek, jednak podczas dłuższego użytkowania bardzo pożałowałam zakupu.

    3 stycznia 2014 at 20:16 Odpowiedz
    • Karolina

      Dziękuję za komentarz 🙂 Wózek nie należy do największych na rynku jak Roan czy Jedo, ale uważam, że ma też pozytywne strony – system obracania, łatwe i do małych rozmiarów składanie stelaża, lekkość, obsługa hamulca.

      3 stycznia 2014 at 20:48 Odpowiedz
  • Tata;)

    Witam, przymierzamy się z żoną do tego wózeczka dla naszej córeczki, jedyne co nas zastanawia to szerokość gondoli, na zdjęciach wydaje się być bardzo wąska, czy może to złudzenie? Pozdrawiam, dzięki za dokładny opis 😉

    14 stycznia 2014 at 16:58 Odpowiedz
    • Karolina

      Dziękuję za komentarz 🙂 Jeżeli będzie to pomocne na facebooku przyszykowałam serię zdjęć z testowanych wózków, w których siedzą moje dzieci – córka 10 miesięcy i syn 4 lata. Jutro wieczorem postaram się wrzucić zdjęcia wózka Marco Polo, bedziecie mieli rzeczywiste porównanie. Pomiar wewnętrzny gondoli pokazuje ile faktycznie miejsca będzie miało dziecko (minimalnie więcej niż materacyk, bez naciągania do boków). Wszystkie wózki, które są na stronie mierzone są w ten sam sposób.

      14 stycznia 2014 at 23:46 Odpowiedz
  • Monika

    Witam!! akurat jestem w posiadaniu tego wózka 🙂 jedyne co mi w nim nie pasuje to krótka gondola :/ mój synek ma 4,5 miesiąca, jeszcze z miesiąc i będę musiała przejść na spacerówkę :/ mieszkam na 4 piętrze, bez windy i pałąk w gondoli do przenoszenia jest bardzo wygodny 🙂 stelaż fajnie, szybko i sprawnie się składa i rozkłada, no i co najważniejsze, złożony zajmuje bardzo mało miejsca 🙂 system obracania bardzo przydaje się podczas słonecznych dni, bo zamontowanie parasolki jest bardzo uciążliwe :/ nie można porządnie dokręcić parasolki do ramy wózka, bo jest dość szeroka i ciężko jest zamocować parasolkę :/ przy mocniejszym wietrze „odpada” :/ no i jeszcze brak amortyzatorów do kołysania brakuje tak jak jest np. w wózku marki tutek :/ to są jedyne wady jakie do tej pory zauważyłam podczas użytkowania 🙂

    29 maja 2014 at 22:29 Odpowiedz
    • Karolina

      Dziękuję ślicznie za opinię, dla rodziców którzy będą brali pod uwagę ten wózek to bardzo cenna opinia. Gondola nie należy do największych ale faktycznie robi wrażenie ten system do obracania 🙂

      30 maja 2014 at 17:55 Odpowiedz
  • Agnieszka

    Ja również posiadam ten wózek i gdybym miała jeszcze raz dokonać wyboru to niestety bym go nie kupiła.
    Gondola jest faktycznie strasznie mała. Jeśli chodzi o fotelik samochodowy to jestem zadowolona jednak u mnie pojawił sie problem ze stelażem.
    Gdy go kupiłam wózek jezdzil bez zastrzeżeń no jednak po 6 miesiącach użytkowania felery wyszły na jaw ;/
    Kółka wózka sie blokują a gdy sie nim jedzie to tak jak traktorem nie polecam!

    22 lutego 2015 at 11:20 Odpowiedz
    • Karolina

      Dziękuję za opinię 🙂

      22 lutego 2015 at 12:25 Odpowiedz
    • ela

      ja również się rozczarowałm,nie wiem co się stało ale przekreca się na boki,coś pekłoalbo sprężyna poszła. wydawało się,że funkcja obrotu jest super ale niestety dziecko ma 8 miesięcy a wózek zepsuty. rada,jak wjedziecie na nierówności to przenieście go,bo chyba przez mocne popchanie wózka zerwało się coś. ,,nasze polskie cudne chodniki,, pozdrawiam.

      16 marca 2015 at 17:13 Odpowiedz
      • Karolina

        a co na to producent? reklamacja?

        17 marca 2015 at 23:34 Odpowiedz

Opublikuj komentarz